Ľudská duša je v mnohom veľmi zložitá a neexistujú dvaja ľudia na tomto svete, ktorí by mali rovnaké myslenie, správanie či cítenie. Snívame nielen v noci, ale aj cez deň s otvorenými očami. O tom, že sa staneme olympijskými víťazmi, kráľovnami krásy, slávnymi vedcami, že niekoho zachránime z horiaceho domu alebo sa na nás konečne usmeje dievča, ktoré sa nám páči. Rodičom a učiteľom sa síce často podarí nás za to zahanbiť, ale kdesi vnútri cítime, že snívať je dôležité. Takže cez deň aj v noci snívame preto, že to potrebujeme, že je to pre nás niečím dôležité. Prečo snívame v spánku, veď spánok je na to, aby sme si poriadne oddýchli a zotavili sa z celodennej driny v škole aj doma? Naše duševné pochody fungujú v dvoch programoch – vedomom a nevedomom. Vedomé je to, na čo práve myslíme, čo robíme, čo cítime pri hre, na čo si vieme spomenúť. Keď však zaspíme, naše vedomie sa stráca, ale duševné procesy idú ďalej.
Prečo sa nám sníva?
Vravíte si prečo sa vám sníva? Tak ako sa nezastaví počas spánku naše dýchanie a činnosť srdca, neprestane fungovať ani náš mozog a jeho prejav – duševná činnosť. Len funguje v inom programe – v tom nevedomom. Sú psychológovia, a nie je ich málo, ktorí si myslia, že práve táto nevedomá časť našej psychiky je pre život najrozhodujúcejšia.
Sníva v noci každý človek a ako často?
Náš spánok prebieha v cykloch, z ktorých má každý asi 1,5 hodiny. Zistili to vedci, ktorí počas spánku merali elektrickú aktivitu mozgu prístrojom EEG. Počas každého cyklu sa objaví fáza, keď je náš mozog zvlášť aktívny, hoci telo a jeho funkcie sú v hlbokom pokoji. Navonok sa prejavuje len tým, že vidíme, ako sa spiacemu človeku pod zavretými viečkami rýchlo pohybujú očné buľvy. Túto fázu preto nazvali REM (z anglického rapid eye movement). Ak spiaceho človeka zobudíme v tejto REM fáze, takmer vždy si spomenie na sen, ktorý práve prebiehal. Dieťa vo veku 10 až 12 rokov spí asi tak 9 hodín, a to znamená, že v noci chodíte do kina tak 5 až 6 ráz. A pre psychológov a dúfam, že aj pre vás, je dôležité, že ten film je vždy o vás. Predstavte si, aké úžasné filmové ateliéry nosíme v hlave, že dokážu za jednu noc vytvoriť toľko filmov a vždy nás obsadia do hlavnej úlohy. Aj keď je pravda, že niekedy nás zamaskujú na nepoznanie.
Ak niekto povie, že nesníva, alebo si sny nepamätá, znamená to väčšinou, že na ne chce zabudnúť, neprikladá im nijakú dôležitosť, pokladá ich za nezmyselné. Je to vlastne dosť smutné, keď človek to, čo zažíva každú noc, to, o čom sníva, pokladá za nezmyselné či za nedôležité. Dokonca aj zvieratá snívajú. Ak ste pozorovali svojho spiaceho psa, ako kňučí a hrabe labkami, iste práve sníval. Len neviete, či váš kokeršpaniel práve naháňa zajaca alebo uniká pred zlým vlčiakom. O obsahu svojho sna nám totiž nevie porozprávať.